piątek, 28 września 2012

Jak dbać o wodę w akwarium?

Jak często zmieniać wodę rybkom?

Woda w akwarium jest podstawowym elementem, który będzie decydował o prawidłowy wzroście rybek, ich odporności na rożnego typu choroby a także o tym, czy w zbiorniku będą rosły wszystkie roślinki, które się w nim zasadzi.
Bardzo ważne przy zakładaniu swojego własnego akwarium stanie się właściwe dobranie rybek, co podkreślają za każdym razem osoby odwiedzające forum akwarystyczne. Trzeba zważyć na to, w jakiej temperaturze żyją poszczególne gatunki, jakiej przestrzeni potrzebują do tego, aby móc swobodnie pływać oraz jak tolerują obecność innych gatunków. Niektóre rybki będą walczyć między sobą. Zdarza się to przede wszystkim wówczas, kiedy do akwarium wpuści się samców tych samych gatunków. Jeżeli liczba rybek w akwarium będzie byt duża w stosunku do pojemności zbiornika bardzo szybko zacznie się pojawiać mętna woda oraz glony i osady na brzegach i na krawędziach zbiornika.

Na dnie akwarium koniecznie trzeba będzie wyłożyć piasek lub kamyczki. Jeżeli chce się bardzo dbać o swoje akwarium to forum akwarystyczne zaleca, aby poszczególne kamyczki były myte co najmniej raz w tygodniu. Do mysia można wykorzystywać zwyczajną wodę z kranu. Można także stosować specjalne preparaty, które zostały stworzone do tego celu. Trzeba zwrócić uwagę także na wymianę wodę oraz jej częstotliwość. Im więcej rybek w akwarium tym częściej trzeba będzie wymieniać wodę i czyścić cały zbiornik,
Niektóre gatunki rybek bardzo lubią żyć w stadzie. Jeżeli zatem zdecyduje się na zakup określonego gatunku może się okazać, że trzeba będzie kupić 4 lub więcej osobników.

Roślinki w akwarium muszą być co jakiś czas przycinane, podobnie jak rośliny, które sadzi się w glebie lub też w doniczkach. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na właściwe oświetlenie akwarium oraz na temperaturę wody. Zaleca się, aby światło świeciło, co najmniej przez 9 godzin na dobę, jednak nie dłużej niż godzin 12. Po tym czasie światło powinno być wyłączone.

Dbałość o czystość wody w akwarium powinna być priorytetem. Kiedy pojawia się mętna lub zabrudzona woda zazwyczaj jest to znak, że rybki zaczynają chorować. Wymiana wody w akwarium powinna następować, co najmniej jeden raz w tygodniu. Nie trzeba jednak wypuszczać całej wody, ale wystarcz wymienić jedynie 1/3 z tego co znajduje się w danym zbiorniczku. W czasie wymiany wody można skorzystać z odmulacza. Jest to przyrząd, dzięki któremu można zbierać z dna zbiornika wszelkiego rodzaju brud, dzięki czemu znacznie prościej i znacznie łatwiej będzie zadbać o czystość w akwarium.

Artykuł pochodzi z serwisu shout.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz